Individuální terapie

Měkké a mobilizační techniky páteře a periferních kloubů

Umožňují normalizaci a obnovu protažlivosti a posunlivosti jednotlivých vrstev tkání těla (kůže, podkoží, fascie, svaly), čímž se často dosahuje i kloubního uvolnění. Měkké techniky slouží jak k uvolnění svalových spasmů/zvýšeného svalového napětí a k odstranění tzv. reflexních, obvykle bolestivých změn ve svalech a okolních strukturách, tak i k celkovému uvolnění. Účelem mobilizace je obnovit normální pohyblivost v kloubech, včetně kloubní vůle, používá se při omezení pohyblivosti (blokády) kloubu nebo pohybového segmentu páteře.


SM  systém (spirální stabilizace dle MUDr.Smíška)

SM sysém je originální cvičební metoda vyvinutá MUDr. Richardem Smíškem určená k léčbě poruch páteře a předcházením těmto poruchám dostatečnou regenerací. Je vhodná pro všechny věkové kategorie. Využívá speciální elastické lano, které vytváří postupně se zvětšující odpor, který je pro tělo přirozený a prospěšný. Cvičení pomáhá správně aktivovat spirální svalové řetězce a tím umožnuje protahovat páteř směrem vzhůru a zajistí tak ploténkám mezi obratli dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Díky špatným návykům (sedavé zaměstnání, práce na počítači) máme spirální svalové zřetězení ochablé a zároveň velmi přetěžované vertikální svalové zřetězení, které způsobuje stlačování obratlů k sobě a meziobratlové ploténky jsou namáhány. Hlavní cíl SM Systému je naučit tělo správně aktivovat svalová zřetězení tak, aby chůze měla rehabilitační charakter.


Aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře (HSSP)

Předpokladem stabilizace páteře je nácvik jejího napřímení a aktivace hlubokých svalů trupu. Důležitou součástí je nácvik dechového stereotypu a správné funkce bránice, jakožto hlavního svalu umožňujícího nádech. Právě spolupráce a koordinované zapojení bránice spolu s hlubokými svaly břišními, hlubokými svaly zádovými a svaly pánevního dna jsou důležitým předpokladem pro docílení stabilizace páteře a trupu. Toto cvičení lze mimo jiné využít u pacientů s bolestmi zad, s poruchou souhry stabilizačních svalů trupu, se špatnými pohybovými stereotypy a svalovou dysbalancí.


Reflexní terapie chodidla

Podstata reflexní terapie spočívá v působení na reflexní zóny na chodidlech (příp. na rukou). Vychází přitom ze skutečnosti, že na chodidlech (i jiných částech těla) jsou nervová zakončení, která představují reflexní plošky všech orgánů lidského těla. Umístění, tvar a velikost plošek do velké míry odpovídá umístění orgánu v těle. Mezi reflexní ploškou na nohách a konkrétním orgánem existuje obousměrné energetické propojení: tlakovou masáží příslušné plošky lze podle bolestivosti zjistit stav odpovídajícího orgánu a přitom zároveň tlakovou masáží orgán stimulujeme k lepší funkci. A podobně, dojde-li ke zharmonizování funkce orgánu (ať už vlivem reflexní terapie nebo jiné léčby), přestane být odpovídající ploška citlivá. Dle druhu doteku může terapeut oslabený orgán buď stimulovat, nebo naopak uklidnit, je-li ve stavu akutního zánětu.


Tejpování

Tejpování pomocí kineziotejpů, neboli lepení elastických pásek je moderní metoda léčení urychlující léčbu během rahabilitace. Je založeno na principu ovlivnění somatosenzorického, krevního a lymfatického systému.

Použitím kineziotejpů mimo jiné zlepšujeme tok krve a lymfatických tekutin, čímž snižujeme otoky a krevní výrony, dále zlepšujeme funkci svalů a tkání.


Baňkování (skleněnými baňkami)

Účinek baněk je mechanický - sval se prokrví a uvolní, reflexní - ovlivňující vnitřní orgány, metabolický - zlepší se výživa dané oblasti, probuzení lymfatického systému - z těla se po další dny odplaví velké množství škodlivin.

Prostřednictvím baněk lze zmírnit či odstranit bolesti zad a kloubů, celulitidu, osvědčily se i při léčbě migrény, cukrovky, vysokého tlaku, zažívacích obtíží nebo u bolestí provázejících menstruační cyklus.

Po baňkování téměř vždy zůstanou modrákové kruhy (záleží na typu pokožky a problému, který se řeší), ale ty do týdne zmizí. Po terapii baňkami se doporučuje více pít, neboť masáží se odplavují toxiny a ty se dostanou z těla právě zvýšeným příjmem tekutin.


Škola zad

Je to instruktážní systém, který učí optimalizaci pohybu v nejrůznějších zátěžových situacích. Provádí se jako forma prevence, ale je určena i těm, kteří opakovaně trpí bolestmi zad a chtějí se vyvarovat dalšího zhoršení. Ve škole zad jsou shrnuty metody, které mohou od těchto potíží trvale nebo částečně pomoci a jsou převážně v rukou samotných pacientů (správný sed, stoj, vhodné lůžko, zvedání a manipulace s břemeny, úprava pracovního místa, vhodné sporty atd.)


Senzomotorika

Senzomotorická cvičení se provádí na míčích a balančních plochách. Jsou vhodná pro dospělé, sportovce i děti. Přes svoji náročnost jsou často zpestřením terapie. Cílem je zlepšení rovnováhy, koordinace a obratnosti. Technika obsahuje soustavu balančních cviků prováděných v různých polohách. Klade se důraz na facilitaci pohybu z chodidla " malá noha" Využívá se labilních pomůcek (např. kulová, válcová úseč, balanční sandály, míče). Touto terapií zlepšujeme kvalitu vnímání a nastavení vlastního těla.


Cvičení s prvky jogy

S využitím jógových pozic a práce s dechem se postupně uvolní svalové napětí, páteř a klouby a posílí hluboký stabilizační systém. Cvičení je vhodné proti bolestem zad a kloubů, pro zlepšení vnímání těla jako celku.


Léčebná tělesná výchova

Cvičení je zaměřeno na zlepšení držení těla, aktivaci hlubokého stabilizačního systému, centraci kloubů, nácvik správného stereotypu dýchání a úpravu svalových dysbalancí (protažení zkrácených svalů a posílení oslabených svalů).

© 2017 FYZIO ZUZKA. Dukelská 120/8, Vyškov (City Centrum), 682 01
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky